Alergiczny nieżyt nosa

Integrilin2 ulotka Zinnat

Osoby uczulone na pyłki roślin często cierpią na alergiczny nieżyt nosa. Alergeny wziewne powodują powstanie stanu zapalnego jamy nosowej oraz zatok. Zazwyczaj alergiczny nieżyt nosa występuje sezonowo, co związane jest z wysokim stężeniem pyłków w atmosferze.

Jednymi z najbardziej uczulających pyłków są te pochodzące od kupówki pospolitej, kostrzewy łąkowej, tymotki łąkowej, bylicy pospolitej, babki lancetowatej, brzozy, leszczyny oraz wierzby. Wymienione rośliny charakteryzują się różnymi okresami pylenia.

W niektórych przypadkach, alergiczny nieżyt nosa spowodowany jest na skutek obecności zarodników pleśni. Ich wysoką obecność stwierdza się przede wszystkim podczas koszenia trawy. U osób uczulonych na roztocza kurzu domowego alergiczny nieżyt nosa występuje praktycznie stale, co związane jest to z ciągłą stycznością z alergenem.
Za najbardziej uciążliwy uznaje się katar sienny, który powoduje m.in. problemy z zasypianiem, koncentracją.

Zazwyczaj u osób, u których występuje alergiczny nieżyt nosa, wzrasta ryzyko zachorowania na astmę. Katar sienny charakteryzuje się wystąpieniem pewnych objawów. Najważniejsze z nich to wydzielina z nosa, kichanie oraz towarzyszący temu świąd. Często obserwuje się także zaczerwienienie oczu oraz ich łzawienie.

Podobne objawy mogą występować po zjedzeniu niektórych produktów. Wykazano bowiem, że alergeny roślin są bardzo zbliżone budową do niektórych alergenów pokarmowych. Powoduje to, że układ immunologiczny myli alergen pokarmowy z alergenem wziewnym, wywołując m.in. katar sienny.

http://www.ospawietrzna.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *