Obrzęk naczynioruchowy

zobacz jakie ma wirusowe zapalenie wątroby objawy oraz przebieg

U niektórych alergików dochodzi do rozwoju obrzęku naczynioruchowego. Jest to stan, który w skrajnych przypadkach może nawet zagrażać życiu. Objawia się charakterystycznym nabrzmieniem określonych partii ciała, często wraz z obrzękiem współistnieje pokrzywka.
Obrzęk może pojawić się u osób uczulonych na leki, niektóre produkty żywnościowe bądź z alergią na jad owadów. Zazwyczaj alergik z obrzękiem naczynioruchowym uskarża się także na katar oraz problemy z oddychaniem. Najczęściej obrzęk występuje na policzkach, ustach, rękach lub stopach, niekiedy w miejscach intymnych.

Czasem tylko jedna strona jest nabrzmiała. Do innych objawów zaliczyć można zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia pracy serca czy nudności. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ są to jedne z objawów wskazujących na rozwój wstrząsu anafilaktycznego.

W celu uniknięcia powstania obrzęku, należy unikać przyjmowania określonego leku lub pokarmu. Jeżeli wystąpią problemy z oddychaniem, należy niezwłocznie udzielić pomocy medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *