U kogo rozwija się alergia?

volibris

Alergia to jedna z chorób, w których dochodzi do powstania nieprawidłowej reakcji immunologicznej. U osoby podatnej na uczulenia dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał na czynnik, który dla zdrowej osoby jest nieszkodliwy.

Taka reakcja powoduje powstanie wielu dolegliwości, takich jak katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek czy kichanie. Większe ryzyko zachorowań na alergie dotyczy osób, u których istnieją w rodzinie przypadki alergii. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się u dzieci, których oboje rodziców choruje na tą przypadłość.

Przyjmuje się, że zanieczyszczone powietrze jest czynnikiem sprzyjającym w powstaniu astmy oraz przewlekłej, obturacyjnej chorobie płuc. Z tego powodu mieszkańcy okręgów przemysłowych są najbardziej narażeni na rozwój tej choroby.

W niektórych przypadkach można skutecznie unikać nasilaniu dolegliwości alergicznych. Dotyczy to przede wszystkim alergii pokarmowej. Dieta eliminacyjna skutecznie zapobiega powstawaniu charakterystycznych objawów. Nieco trudniej jest w przypadku alergii na pyłki roślin.

W okresie pylenia roślin, alergik powinien ograniczyć przebywanie w miejscu o dużym stężeniu pyłków, co nie zawsze jest możliwe. U takich osób pojawiają się takie objawy jak kichanie czy łzawienie oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *