Oilatum Baby krem Zantac tabletki powlekane 150 cena

Pokrzywka jest dolegliwością charakterystyczną dla niektórych alergików. Pokrzywkę bardzo łatwo rozpoznać, bowiem na skórze tworzą się bąble i grudki, wokół których pojawia się zaczerwienienie. Zmiany skórne wywołują świąd, niejednokrotnie także pieczenie. Zanik pokrzywki zazwyczaj nie powoduje powstania blizn.
Niekiedy pokrzywa może trwać nawet kilka tygodni. Wówczas jest to pokrzywka przewlekła. Zmiany skórne powstają w wyniku obecności alergenu, chociaż wyróżnia się pokrzywkę, która powstaje na skutek innych czynników, np. poprzez ucisk. Za rozwój formy alergicznej pokrzywki odpowiada mechanizm reakcji IgE-zależnej. W jej wyniku dochodzi do uwolnienia histaminy z komórek tucznych, która odpowiada za powstanie zaczerwienienia i świądu.
W większości przypadków zmiany skórne ustępują samoistnie, poprzez stopniowe blednięcie. Niekiedy pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy, który może nawet zagrażać życiu. Zazwyczaj dolegliwości można złagodzić poprzez zażycie leku przeciwhistaminowego. Jeżeli występują poważniejsze objawy, alergik musi zażyć także glikokorytkosteroidy.
Diagnostykę pokrzywki wykonuje się poprzez wykonanie określonych badań. Początkowo jest to oznaczenie OB, niekiedy CRP. U alergików z pokrzywką wykonuje się także pełną morfologię krwi wraz z rozmazem. Wskazane jest badanie moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *